Featured Post

Cash back apps...my favorites! How about you...are you saving too?!

Cash back...what a wonderful thing! There are several different ways that I earn cash back while shopping in the store, or while shopping ...

Friday, February 25, 2011

Frugal Friday...Pudding...

My middle son just got his braces put on last week.  In the search for soft foods for him to eat, I bought a package of individual chocolate pudding cups.  They are NOT cheap (in my mind, anyway)!!!  It was about $2.79 for 6 little cups.  He loved them, of course, and his brothers wondered if they could have some of it.  I said, "no, I will make some for you two."

Then, I got to thinking about it, what if I bought some tiny little reusable containers and made my own individual pudding cups for them???  They could take those to school for lunch, and bring the containers back home.  I found these perfect little 1/2 cup size.  $2.19 for 8 of them at Target.  The pudding was $1.11 for 6 servings.  With just a few uses, I will get my money back for buying these little cups!




I really thought my middle son would be willing to bring the cups back home, because he uses a lunch box, but I was surprised that my oldest (who uses a brown bag for lunch) would....

As I was packing lunches this morning, my oldest saw the pudding in the fridge.  "Can I have one?", he asked.  "Well sure, but you have to bring the container back home,"  I answered.  "Okay".  End of story.


WOW!!!!  The possibilities for their lunches have just increased AND I can make frugal choices for them.

I could use these little cups for yogurt....buy a big container and fill them up at the beginning of the week.  They can even be frozen, and put in their lunches in the morning! 

I....AM....SOOOOO.....EXCITED!!!!!

Isn't it fun that these little things in life can cause such satisfaction!!!!  :)

These are probably old ideas to many of you...you are probably all ahead of me when it comes to this revelation....but hey, better late than never!!!!!

What do you do to be frugal with bag lunches????

This post is linked to Frugal Fridays, where you can check out others' ideas for saving money.


Are you new here today?  If so, or if you just haven't done so already, you may subscribe to daily updates from 2 Make Ends Meet, if you are interested.  Thank you!  You can also find extra updates from me on Facebook and Twitter. Pin It Print Friendly and PDF

4 comments:

  1. I'm gonna have to find some of those little containers.... what a great idea! My daughter is lactose intolerent so I have to make her puddings, ice creams, etc. This will work perfectly so she doesn't feel left out when other children are eating their "convenience" foods. Thanks for sharing!

    ReplyDelete
  2. I've been making pudding that way for 13 years! Now I do the same with jello! :) Glad to have found you! I'm your newest follower.

    ReplyDelete
  3. I was just thinking about how I need to do this. I already have these containers at home. Unfortunately my son's school has requested we find some different ones since he can't open them on his own. The search is on.

    ReplyDelete
  4. Great idea for saving money!! In our house we go through pudding too quickly to justify buying the prepackaged containers. This would save a lot, though.

    ReplyDelete

Thank you for taking the time to leave a comment! I always enjoy hearing from my readers! :)